Το θέμα κατά τη γνώμη μου είναι πιο σύνθετο όσο αφορά το ύψος ή αν προτιμάται τη στάθμη θεμελίωσης και εξηγούμαι:
1.Αν πρόκειται για κτίριο εντός σχεδίου πόλης, τότε τα πράγματα είναι ξεκάθαρα για την αρχή μέτρησης υψών και για το αν κατά πόσο τηρήθηκε η απόλυτη στάθμη θεμελίωσης. Στις περισσότερες των περιπτώσεων κατά τη γνώμη μου έχω ΥΔ.

2
. Αν πρόκειται για κτίριο εντός οικισμού ή εκτός σχεδίου, τότε η στάθμη θεμελίωσης δεν είναι διακριτή τις περισσότερες φορές, οπότε μπορεί να ισχυριστούμε ότι πρόκειται για ξεμπάζωμα. Και σ' αυτή την περίπτωση θέλει προσοχή, γιατί με το υποτιθέμενο μπάζωμα αν πραγματοποιηθεί μπορεί να επηρεάζει τη διαμόρφωση στα ύψη του περιβάλλοντος χώρου που έχει περιορισμούς ή τη συσχέτιση με άλλες κατασκευές εντός του οικοπέδου.

3
. Επίσης προσοχή και στις 2 περιπτώσεις πρέπει να δίνεται και στο ύψος του ορόφου του υπόγειου χώρου, γιατί ακόμα και αν έχει εφαρμοστεί η στάθμη θεμελίωσης, η υπέρβαση αυτού σε συνδυασμό πιθανόν με ξεμπάζωμα να μας οδηγεί σε ΥΔ.

Με βάση την εμπειρία μου τέτοιοι χώροι υπογείων δεν ξεμπαζώθηκαν, προκειμένου να γίνουν ισόγειοι χώροι. Έγιναν εξαρχής, από την κατασκευή τους οπότε η ΥΔ είναι σχεδόν δεδομένη. Λίγες των περιπτώσεων μπορούσα να επικαλεστώ ξεμπάζωμα, όπου είχα μικρές υπερυψώσεις, και μάλιστα σε οικισμούς ή εκτός σχεδίου. Αν αντιμετώπιζα ολόκληρη όψη υπογείου σε ισόγεια στάθμη, ποτέ.